دنیای بازیسازی فارسدا

اخبار و اطلاعات ، مقالات ، دوره های آموزشی و کلی حرف واسه گفتن

دنیای بازیسازی فارسدا

اخبار و اطلاعات ، مقالات ، دوره های آموزشی و کلی حرف واسه گفتن

دنیای بازیسازی فارسدا

تو این وبلاگ می تونی همه چی درمورد بازیسازی پیدا کنی. از اخبار نو تا اطلاعات نوآوری ها و مقالات آموزشی و دوره های آموزشی. تازه اخبار بازی های در دست ساخت خودم رو هم قرار می دم. مطمئن باشید آموزش ها و مقالات صد در صد تولید داخلی (: هستش و کپی برداری از سایت های دیگه نیست. پس بدون وجدان درد از وبلاگ ما استفاده کنید.

طبقه بندی موضوعی
بایگانی

مقاله "تاریخچه بازی های ویدیویی"مقاله "تاریخچه بازی های ویدیویی"

در این مقاله تاریخ بازی های ویدیویی را بررسی می کنیم و به مسیر پر پیچ و خم آن نگاهی می اندازیم. با ما همراه باشید.

  • مقدمه

انسان موجودیست که نیازمند یادگرفتن است. بعضی چیز ها را می توان با کتاب و کلاس درس یاد داد اما بعضی چیز ها مثل مهارت های مختلف اجتماعی را با تجربه کردن بهتر میشود فرا گرفت. بازی کردن این امکان را به افراد می دهد تا موقعیت های مختلف را شبیه سازی کنند و بدون ترس از شکست های غیر قابل جبران که ممکن است در موقعیت های واقعی اتفاق بیفتد ، تجربه کسب کنند. همین موضوع باعث میشود بازی های کودکان مهم باشد. چون این بازی ها هستند که تجربیات کودکان را می سازند و تجربه ها هستند که رفتار و شخصیت آنها را در آینده شکل می دهند.

برای رفع این نیاز ، نیاز به ابزار هست. در گذشته مواد لازم برای تهیه ی یک بازی هر چیزی می توانست باشد ؛ از  چند عدد سنگ گرفته تا چند عدد دوست. البته به مقدار زیادی چاشنی جنب و جوش نیاز داشت. کم کم بازی ها از کوچه پس کوچه ها به روی میز ها آمدند. بازی های رومیزی ، جد بزرگ بازی های ویدیویی طعم جدیدی از تجربه ها را به همه چشاندند. البته بازی های ویدیویی از دو منبع سرچشمه می گیرند که یکی از آنها بازی های نیمه مکانیکی یا سکه ای هستند که با انداختن سکه می توانستید از آنها استفاده کنید. ماشین «Buffle Ball» متولد سال  1932 و «Juke Box» که در سال 1948 به یکی از ماشین های مهم و معمول تبدیل شد مثالی برای این سرچشمه هستند.

سمت راست JukeBox و سمت چپ BuflleBall


  • اولین بازی های ویدیویی

در سال 1958 آزمایش معروف ویلیام هیگین بوتام با نام «تنیس برای دو» در آزمایشگاه «Brook Haven» به نمایش گذاشته شد. این بازی به صورت 2 نفره و بسیار ساده بود. نفر اول باید یک زاویه را انتخاب کرده و با کلید آنرا به سمت دیگر بیندازد و نفر دوم نیز همینکار را انجام دهد. خیلی ها بر این عقیده اند که این آزمایش یک بازی واقعی نبوده.

در سال 1962 گروهی از دانشجویان مدارس «MIT» بازیی به نام «SpaceWar» یا «جنگ ستارگان» را منتشر کردند که می توان تولد صنعت بازی ها دانست. این بازی از یک گوی و سوزن تشکیل شده بود که دوتا پلیر تا نابودن کردن یکدیگر با هم دیگر می جنگیدند.

بازی جنگ ستارگان


  • هشت نسل با بازی های ویدیویی

در سال 1972 با انتشار کنسول «Mangnavox Odyssey» ساخته شده توسط «رالف بائر» نسل اول بازی ها شروع شد. کنسولی که «جعبه ی قهوه ای» نام گرفت. مگناوکس ادیسه در مجموع توانست 330000 نسخه در جهان فروش کند که برای اولین کنسول در آن زمان رقم خوبی بود. در حال حاضر این کنسول در موزه ی ملی تاریخ آمریکا در واشنگتن دی سی نگه داری می شود.

کنسول مگناوکس ادیسه


در سال 1976 انتشار کنسول «چنل اف» آغازگر نسل دوم بازی ها بود. این کنسول اولین کنسول بود که به جای اجرای یک بازی از حافظه ی داخلی از کارتریج استفاده می کرد. نسل دوم کنسول ها از پردازشگر های 8 بیتی بهره می بردند. با ارائه ی این کنسول ها و استقبال عمومی در طول این دهه شرکت های مختلفی وارد صنعت بازیسازی شدند. در سال 1977 کنسول «آتاری 2600» منتشر شد که یکی از محبوبترین کنسول های نسل دومی بود. در این نسل بازی های معروفی چون «Space Invaders» ، «Pac-Man» ، «Donkey Kong» و ... منتشر شد.

سمت راست donkey kong وسط pac-man سمت چپ space invaders


در سال 1983 نسل سوم بازی ها شروع شد. این نسل هم مانند نسل پیش از پردازشگر های 8 بیتی استفاده می کرد اما این دوران ، دوران اوج این پردازشگر ها بودند. همچنین برای اولین بار در این نسل بود که کنسول ها را بر اساس مقدار بیت نسل بندی و مورد سنجش قرار می گرفتند. دو شرکت نینتندو و سگا در این نسل دورانی طلایی برای این صنعت ساختند. سگا کنسول «SG-1000» را منتشر می کند و  نینتندو نسخه ی جدیدی از کنسولش را با نام «Nintendo Entertainment System» یا «NES» در آمریکا عرضه می کند. همچنین یکی از پر فروش ترین بازی های تاریخ یعنی «Super Mario Bros» در همین نسل و در سال 1985 منتشر شد.

بازی سوپر ماریو


در سال 1985 با تولید کنسول های 16 بیتی نسل چهارم بازی ها آغاز شد. دو شرکت نینتندو و سگا همچنان انحصار بازار ها و رقابت در این عرصه را ادامه می دادند. در سال 1991 کنسول «Super Nintendo Entertainment System» یا همان میکرو منتشر می شود. همچنین سگا اولین نسخه ی بازی «Sonic the Hedgehog» را عرضه می کند و از شخصیت سونیک به عنوان نماد خودش استفاده می کند.

کنسول میکرو


در سال 1993 نسل پنجم بازی های با پردازشگر 32 بیتی شروع شد. پشتیبانی از فضا های سه بعدی در زمینه ی طراحی بازی از ویژگی های نوینی بود که با ارائه کنسول های این نسل محبوبیت یافته و ادامه یافت. کنسول های این نسل برای نخستین بار در این عرصه به شکل گسترده و پیش فرض از رسانه ی لوح فشرده استفاده می کردند. کنسول های «Sega Saturn» و «Sony Playstation» در سال 1994 و کنسول «Nintendo 64» در سال 1996 منتشر شدند که اصلی ترین و محبوب ترین کنسول های این نسل بودند. البته کنسول نینتندو 64 یک کنسول 64 بیتی بود که در حیطه ی کنسول های 32 بیتی قرار می گیرد.

سمت راست کنسول سگا ساترن و سمت چپ کنسول سونی 1


در سال 1998 کنسول های نسل ششمی با پردازشگر های 128 بیتی تولید شدند. این نسل از کنسول های بازی ویدیویی قدرت زیادی برای پردازش محیط های سه بعدی داشتند. در این نسل آمریکایی ها هم به این صنعت بازگشتند. سگا با کنسول «Dream Cast» در سال 1998 آغازگر این نسل بود و سونی با کنسول «Playstation 2» در سال 2000 ، مایکروسافت با کنسول «Xbox» و نینتندو با کنسول «Game Cube» در سال 2001 این مسیر را ادامه دادند.

سمت راست بالا کنسول ایکس باکس سمت راست پایین کنسول دریم کست سمت چپ بالا کنسول گیم کیوب سمت چپ پایین کنسول سونی 2


در سال 2005 با انتشار کنسول «Xbox 360» نسل هفتم آغاز شد. این نسل نسبت به نسل قبلی پیشرفت های بسیاری داشته. این کنسول ها قدرمتند در زمینه پردازش محیط های سه بعدی ، کیفیت بسیار بالای صوتی و تصویری ، پشتببانی خدمات آنلاین و ... بودند. کنسول «Wii» از نینتندو و کنسول «Playstation 3» از سونی در سال 2006 کنسول های دیگر این نسل بودند.

سمت چپ کنسول سونی 3 وسط کنسول وی سمت چپ کنسول ایکس باکس 360


در سال 2012 نسل هشتم بازی‌های ویدیویی و با انتشار کنسول خانگی «Wii U» آغاز شد؛ کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان نیز در سال ۲۰۱۳ عرضه شدند. نینتندو 3DS و پی‌اس ویتا هم مهم‌ترین کنسول‌های دستی نسل هشتم هستند. مانند نسل قبلی، در نسل هشتم کنسول‌های بازی نیز رقابت اصلی بین سه شرکت نینتندو، سونی و مایکروسافت جریان دارد، اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با محبوبیت روزافزون گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، این دستگاه‌ها به یک پلتفرم رایج برای بازی تبدیل شوند. هم‌اکنون سودآوری دو سیستم‌عامل اندروید و iOS در بخش بازی از کنسول‌های دستی پیش افتاده است. علاوه بر این ریزکنسول‌هایی مثل اویا و شیلد که بر مبنای اندروید ساخته شده‌اند و تجربه‌ی جدیدی از بازی را ارائه می‌دهند، هر روز پرمخاطب‌تر می‌شوند.

سمت راست کنسول ایکس باکس وان وسط کنسول وی یو سمت چپ کنسول سونی 4


  • منابع
www.ceop.ir
www.cyberlone.com
www.zoomg.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی